Framtidens fossilfria drivmedel i fokus – aktörer samlades på Gotland

Hur ser framtiden ut för fossilfria drivmedel på Gotland – och vad krävs för att gå från ambition till verklighet? Det var några av de frågor som stod i centrum när aktörer från näringsliv, energisektor och transportbransch samlades i Visby den 16 december för mötet Framtidens fossilfria drivmedel på Gotland.
Träffen genomfördes inom ramen för Klimatneutrala Gotland, en satsning inom innovationsprogrammet Viable Cities, där fokus just nu ligger på mobilitet och transporternas roll i omställningen till ett klimatneutralt samhälle.
Från forskning till praktik
Björn Samuelsson inledde morgonen med en bild av hur utvecklingen ser ut just nu. Vad händer i världen? Vilka drivmedel är på väg fram – och vilka utmaningar finns kvar? Han tog upp forskning, statistik och trender från världen och Sverige.
Magnus Ahlsten från BroGas AB berättade om utvecklingen av biogas på Gotland och planer på en ny produktionsanläggning på södra Gotland. Han lyfte också hur osäkra spelregler och snabba politiska förändringar försvårar långsiktiga beslut.
Företag som gått före
Magnus Palmgren från Keges och Magnus Lindby från Roma Grus bjöd på personliga och inspirerande delar från sina beslut i att investera för klimatomställningen – en övertygelse om att det kommer löna sig i framtiden. De betonade vikten av av ett brett engagemang i samhället för att kunna samverka och driva omställningen framåt.

Fordon och drivmedel i utveckling
Tomas Engsund på Be-Ge Lastbilar gav en bild av hur utvecklingen av nya fordon ständigt fortsätter. Vad finns att köpa i dag och vad är på gång? Vad ska man tänka på kring service och drift?
Jesper Nilsson på St1 berättade om företagets planer för produktion av biogas och e-bränslen. Gotland är en möjlig plats för både produktion och distribution av flera olika fossilfria drivmedel i framtiden.
När projektorn släckts fortsatte samtalen i rummet. Engagemanget var stort, och det visar att behovet av mötesplatser med många olika aktörer samlade och kan mötas kring ETT gemensamt ämne blev tydligt – den här gången klimatomställningen.
Träffen var den första i en mötesserie där aktörer möts för att tillsammans utforska hur Gotland kan ta nästa steg mot fossilfria transporter.
Välkommen till tillfälle nr 2 den 15 januari 2026, där vi fokuserar på ”Nya tekniker och laddlösningar”. Anmäl dig redan nu till den träffen HÄR
Text: Johan Carpner
Foto: Ulrica Fransson
