Studiebesök för att utveckla metoder för validering av kockar

Projektledare för Kompetenskvittot, Jörgen Benzler, har tillsammans med Vuxenutbildningen Gotlands kocklärare Jonny Jonsson (till höger i bild) besökt Gävle och Sandviken. Där utvecklar man metoder för validering inom kockyrket.
Många restauranger påpekar att inte alla kockar har den nödvändiga utbildningen. Genom validering kan utbildningen förkortas så att blivande kockar enbart behöver lära sig det de saknar.
I Gävle genomför Jonny kollega valideringar åt företaget Sodexo, som erbjuder måltidstjänster i Sverige. Tack vare valideringarna hoppas företaget på en stabilare yrkeskår. Jonny och flera kollegor runt om i Sverige arbetar också med att ta fram gemensamma metodmaterial för att göra valideringarna likvärdiga över hela landet.
Även på Gotland har Jonny genomfört valideringar och förkortat utbildningen för blivande kockar.
Projektet Kompetenskvittot drivs av region gotland och Tillväxt Gotland i samverkan och finansieras av Region Gotland och europeiska socialfonden.. Läs mer om validering här.