92 möjligheter

Den 20 januari 2026 ses vi igen på Wisby Strand.

Syftet med 92 möjligheter är att samla, öns eldsjälar, entreprenörer och engagerade gotlänningar, för att ge energi och bränsle till ökat samarbete, företagande och engagemang i Gotlands alla 92 socknar. Evenemanget som funnits sedan 2016 har kommit att bli en av Sveriges största platsutvecklingsaktivitet. Det som förenar oss som deltar är engagemanget för Gotlands utveckling – varmt välkommen till 92 möjligheter!

Det blir en fullspäckad dag med tid att umgås och knyta kontakter.

Förutom spännande gäster och diskussioner ska vi också utse Årets Eldsjäl och hylla Årets Socken.

Arrangörer: Länsstyrelsen Gotland, Region Gotland, Tillväxt Gotland, Uppsala Universitet, Swedbank, GUBIS, Geab, Coop Gotland

Årets tema: VÄXTKRAFT I SOKNI; Hur skall fler kunna leva ett rikt liv på hemmaplan – hemma i sokni? Hur kan vi hitta nya och smarta samarbeten för att stärka inte bara vår socken utan även oss själva?

Länk till program och bokning klicka här

Datum

20 januari 2026

Tid

08:00 - 15:30

Platser

Wisby Strand Kongress & Event
Donnersgatan 2, Visby

Arrangör

Tillväxt Gotland, Region Gotland, Länsstyrelsen Gotland, Uppsala Universitet, Swedbank, Geab, GUBIS, Coop Gotland,
    Skrolla till toppen